Hirose Electric Co Ltd FH52E-50S-0.5SH
FH52E-50S-0.5SH picture photo
Mfg. Part Number
FH52E-50S-0.5SH
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC 50POS .5MM
Datasheet Download
FH52E-50S-0.5SH.pdf
Availability of FH52E-50S-0.5SH
QUANTITY
FH52E-50S-0.5SH Order Process
Ship out your order
Specifications of FH52E-50S-0.5SH
Internal Part NumberEIS-FH52E-50S-0.5SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFH52
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH52E
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesZero Electromagnetic Induction
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH52E-50S-0.5SH
Related LinksFH52E-5, FH52E-50S-0.5SH Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH52E-50S-0.5SH Details Description
Related parts for FH52E-50S-0.5SH
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 100V datasheet.pdf
LCD GRAPHIC DISPL 240X128 BLU/WH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 62 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 344K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 43UH 195MA 2.11 OHM TH datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf