Hirose Electric Co Ltd FH52E-50S-0.5SH
FH52E-50S-0.5SH picture photo
Mfg. Part Number
FH52E-50S-0.5SH
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC 50POS .5MM
Datasheet Download
FH52E-50S-0.5SH.pdf
Availability of FH52E-50S-0.5SH
QUANTITY
FH52E-50S-0.5SH Order Process
Ship out your order
Specifications of FH52E-50S-0.5SH
Internal Part NumberEIS-FH52E-50S-0.5SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFH52
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH52E
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesZero Electromagnetic Induction
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH52E-50S-0.5SH
Related LinksFH52E-5, FH52E-50S-0.5SH Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH52E-50S-0.5SH Details Description
Related parts for FH52E-50S-0.5SH
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 4.5A D2PAK datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 13POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN RECEPT 125POS TYPE AB R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
TERM TURRET SNGL GEB 2.625" L datasheet.pdf
LED 635 RED-ORN 3.2X2.8MM SMD datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (F-367-56) SPM datasheet.pdf
ZACK MARKER STRIP LABEL HORIZON datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf