| Internal Part Number | EIS-FHN0.25NT | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Spiral Wrap, Expandable Sleeving | |
| Series | Insultherm™ Ultraflexx | |
| Type | Expandable Sleeving | |
| Diameter | 0.250" (6.35mm) | |
| Diameter - Maximum | 0.312" (7.92mm) | |