JAE Electronics FI-J35S-VF15T
FI-J35S-VF15T picture photo
Mfg. Part Number
FI-J35S-VF15T
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 35 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
FI-J35S-VF15T.pdf
Availability of FI-J35S-VF15T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FI-J35S-VF15T Order Process
Ship out your order
Specifications of FI-J35S-VF15T
Internal Part NumberEIS-FI-J35S-VF15T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package111
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesFI-J
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeNon-Gender Specific
Number of Positions35
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FI-J35S-VF15T
Related LinksFI-J35, FI-J35S-VF15T Datasheet, JAE Electronics Distributor
FI-J35S-VF15T Details Description
Related parts for FI-J35S-VF15T
CAP ALUM 47UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
KNOB CLR/MATTE.50"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 10POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 225POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf