JAE Electronics FI-JP40S-VF10-R300
FI-JP40S-VF10-R300 picture photo
Mfg. Part Number
FI-JP40S-VF10-R300
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 40 Position 0.010" (0.25mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
FI-JP40S-VF10-R300.pdf
Availability of FI-JP40S-VF10-R300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FI-JP40S-VF10-R300 Order Process
Ship out your order
Specifications of FI-JP40S-VF10-R300
Internal Part NumberEIS-FI-JP40S-VF10-R300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFI-JP Series Connectors
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesFI-JP
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket, Coaxial
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.010" (0.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FI-JP40S-VF10-R300
Related LinksFI-JP40S-, FI-JP40S-VF10-R300 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FI-JP40S-VF10-R300 Details Description
Related parts for FI-JP40S-VF10-R300
RES SMD 150 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC LATCH QUINT TYPE D 16-CDIP datasheet.pdf
SWITCH UNIT-IP40 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 35V datasheet.pdf
KEY-PIVOTING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
SGE1510-2-0510A-300C datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 31MA 47 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 41A 0.48 MOHM datasheet.pdf