JAE Electronics FI-JP40S-VF10-R3000
FI-JP40S-VF10-R3000 picture photo
Mfg. Part Number
FI-JP40S-VF10-R3000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
0.25MM 40POS FINE COAX RECEPT
Datasheet Download
FI-JP40S-VF10-R3000.pdf
Availability of FI-JP40S-VF10-R3000
QUANTITY
FI-JP40S-VF10-R3000 Order Process
Ship out your order
Specifications of FI-JP40S-VF10-R3000
Internal Part NumberEIS-FI-JP40S-VF10-R3000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesFI-JP
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket, Coaxial
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.010" (0.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FI-JP40S-VF10-R3000
Related LinksFI-JP40S-, FI-JP40S-VF10-R3000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FI-JP40S-VF10-R3000 Details Description
Related parts for FI-JP40S-VF10-R3000
CONN HEADER 21POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN END PLATE LGH datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 30CKT DUAL VERT SMD datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf