JAE Electronics FI-JW50S-VF16-100
FI-JW50S-VF16-100 picture photo
Mfg. Part Number
FI-JW50S-VF16-100
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 50 Position 0.012" (0.30mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
FI-JW50S-VF16-100.pdf
Availability of FI-JW50S-VF16-100
QUANTITY
FI-JW50S-VF16-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of FI-JW50S-VF16-100
Internal Part NumberEIS-FI-JW50S-VF16-100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesFI-JW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket, Coaxial
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.012" (0.30mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FI-JW50S-VF16-100
Related LinksFI-JW50S, FI-JW50S-VF16-100 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FI-JW50S-VF16-100 Details Description
Related parts for FI-JW50S-VF16-100
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/3W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS M12 5V 36" datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 6KV S3N RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 388MA 2.25 OHM datasheet.pdf