JAE Electronics FI-R51S-HF-R1500
FI-R51S-HF-R1500 picture photo
Mfg. Part Number
FI-R51S-HF-R1500
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RCPT 51POS R/A 0.5MM
Datasheet Download
FI-R51S-HF-R1500.pdf
Availability of FI-R51S-HF-R1500
QUANTITY
FI-R51S-HF-R1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of FI-R51S-HF-R1500
Internal Part NumberEIS-FI-R51S-HF-R1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesFI-R
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions51
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FI-R51S-HF-R1500
Related LinksFI-R51S-, FI-R51S-HF-R1500 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FI-R51S-HF-R1500 Details Description
Related parts for FI-R51S-HF-R1500
RES 1.5 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 144MQFP datasheet.pdf
THERMOELECTRIC ASSY AIR-AIR 2.4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 152 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/3.3V 10SON datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONICAL SHARP 0.4MM datasheet.pdf
IC FPGA ARTIX7 250 I/O 325CSBGA datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf