JAE Electronics FI-RE41HL
FI-RE41HL picture photo
Mfg. Part Number
FI-RE41HL
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG 0.5MM 41POS
Datasheet Download
FI-RE41HL.pdf
Availability of FI-RE41HL
QUANTITY
FI-RE41HL Order Process
Ship out your order
Specifications of FI-RE41HL
Internal Part NumberEIS-FI-RE41HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFI-R Series High-Speed Board-to-Cable Connector
Featured ProductFi-R Series Board to Cable - LCD VESA Standard
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesFI-R
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin
Number of Positions41
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
Color-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FI-RE41HL
Related LinksFI-R, FI-RE41HL Datasheet, JAE Electronics Distributor
FI-RE41HL Details Description
Related parts for FI-RE41HL
IC REG LDO -15V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS PNL ANGL SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SMB 2 HOLE TERM .141 S/R datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf