JAE Electronics FI-W11P-HFE-E1500
FI-W11P-HFE-E1500 picture photo
Mfg. Part Number
FI-W11P-HFE-E1500
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN RCPT 1.25MM 11POS SMD R/A
Datasheet Download
FI-W11P-HFE-E1500.pdf
Availability of FI-W11P-HFE-E1500
QUANTITY
FI-W11P-HFE-E1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of FI-W11P-HFE-E1500
Internal Part NumberEIS-FI-W11P-HFE-E1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFI
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.055" (1.40mm)
Contact Mating Length0.094" (2.40mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FI-W11P-HFE-E1500
Related LinksFI-W11P-, FI-W11P-HFE-E1500 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FI-W11P-HFE-E1500 Details Description
Related parts for FI-W11P-HFE-E1500
IC FPGA 129 I/O 160PQFP datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 950MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
SOFTWARE SUPPORT ANNUAL CW BASIC datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
LED IND 8MM RED 24VDC 20MA datasheet.pdf
MULTI-TECH WALL SWITCH SENSOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf