JAE Electronics FI-X30C2EL-C
FI-X30C2EL-C picture photo
Mfg. Part Number
FI-X30C2EL-C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PLUG CABLE 1MM 30POS SOLDER
Datasheet Download
FI-X30C2EL-C.pdf
Availability of FI-X30C2EL-C
QUANTITY
FI-X30C2EL-C Order Process
Ship out your order
Specifications of FI-X30C2EL-C
Internal Part NumberEIS-FI-X30C2EL-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package379
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesFI-X
PackagingTray
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin, Coaxial
Number of Positions30
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock
Cable Termination-
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge-
FeaturesLever
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness27.6µin (0.70µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FI-X30C2EL-C
Related LinksFI-X30, FI-X30C2EL-C Datasheet, JAE Electronics Distributor
FI-X30C2EL-C Details Description
Related parts for FI-X30C2EL-C
RES ARRAY 7 RES 270K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
MOTOR STEP UNI 56MM SQ 24V datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf