JAE Electronics FI-X30MA1
FI-X30MA1 picture photo
Mfg. Part Number
FI-X30MA1
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN FPC PLUG 30POS 1.00MM
Datasheet Download
FI-X30MA1.pdf
Availability of FI-X30MA1
QUANTITY
FI-X30MA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FI-X30MA1
Internal Part NumberEIS-FI-X30MA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesFI-X
PackagingTray
Connector TypePlug
Contact Type-
Number of Positions30
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeFriction Lock
Cable Termination-
Wire TypeFlat Flexible Cable
Wire Gauge-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FI-X30MA1
Related LinksFI-X, FI-X30MA1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FI-X30MA1 Details Description
Related parts for FI-X30MA1
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1W 3% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER LVPECL 8TSSOP datasheet.pdf
CAP SQUARE INDICATOR BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 9.1NH 180MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CTV 13C 13#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf