Innovasic Semiconductor FIDO1100BGA208IR1
FIDO1100BGA208IR1 picture photo
Mfg. Part Number
FIDO1100BGA208IR1
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC COMM CTRLR FIDO1100 .5 208BGA
Datasheet Download
FIDO1100BGA208IR1.pdf
Availability of FIDO1100BGA208IR1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FIDO1100BGA208IR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FIDO1100BGA208IR1
Internal Part NumberEIS-FIDO1100BGA208IR1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductFIDO®
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package240
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Seriesfido™
PackagingTray
Core ProcessorCPU32
Core Size32-Bit
Speed66MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, EIA-232, Ethernet, GPIO, HDLC, I²C, SMBus, SPI
PeripheralsDMA, POR, WDT
Number of I/O72
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeRREM
EEPROM Size-
RAM Size24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case208-TFBGA
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FIDO1100BGA208IR1
Related LinksFIDO1100, FIDO1100BGA208IR1 Datasheet, Innovasic Semiconductor Distributor
FIDO1100BGA208IR1 Details Description
Related parts for FIDO1100BGA208IR1
TRANS NPN 100V 1A I-PAK datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R MCRPWR 8-DIP datasheet.pdf
IC CONTROLLER INTEL 24SOIC datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 5GHZ SOT-89 datasheet.pdf