Innovasic Semiconductor FIDO1100PQF208IR1
FIDO1100PQF208IR1 picture photo
Mfg. Part Number
FIDO1100PQF208IR1
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC COMM CTRLR FIDO1100 208PQFP
Datasheet Download
FIDO1100PQF208IR1.pdf
Availability of FIDO1100PQF208IR1
QUANTITY
FIDO1100PQF208IR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FIDO1100PQF208IR1
Internal Part NumberEIS-FIDO1100PQF208IR1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductFIDO®
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Seriesfido™
PackagingTube
Core ProcessorCPU32
Core Size32-Bit
Speed66MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, EIA-232, Ethernet, GPIO, HDLC, I²C, SMBus, SPI
PeripheralsDMA, POR, WDT
Number of I/O72
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeRREM
EEPROM Size-
RAM Size24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FIDO1100PQF208IR1
Related LinksFIDO1100, FIDO1100PQF208IR1 Datasheet, Innovasic Semiconductor Distributor
FIDO1100PQF208IR1 Details Description
Related parts for FIDO1100PQF208IR1
JUMPER-H1500TR/A3049Y/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 180A SP6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT THRU PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 1.5K OHM 18DRT datasheet.pdf