Innovasic Semiconductor FIDO1100PQF208IR1
FIDO1100PQF208IR1 picture photo
Mfg. Part Number
FIDO1100PQF208IR1
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC COMM CTRLR FIDO1100 208PQFP
Datasheet Download
FIDO1100PQF208IR1.pdf
Availability of FIDO1100PQF208IR1
QUANTITY
FIDO1100PQF208IR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FIDO1100PQF208IR1
Internal Part NumberEIS-FIDO1100PQF208IR1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductFIDO®
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Seriesfido™
PackagingTube
Core ProcessorCPU32
Core Size32-Bit
Speed66MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, EIA-232, Ethernet, GPIO, HDLC, I²C, SMBus, SPI
PeripheralsDMA, POR, WDT
Number of I/O72
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeRREM
EEPROM Size-
RAM Size24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FIDO1100PQF208IR1
Related LinksFIDO1100, FIDO1100PQF208IR1 Datasheet, Innovasic Semiconductor Distributor
FIDO1100PQF208IR1 Details Description
Related parts for FIDO1100PQF208IR1
IC FPGA 342 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 63A 1200V PWS-D datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 385MA 1 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf