Samtec, Inc. FJ-20-D-02.00-2
FJ-20-D-02.00-2 picture photo
Mfg. Part Number
FJ-20-D-02.00-2
Manufacturer
Product Category
Flat Flex Cables (FFC, FPC)
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 20POS 1MM 2"
Datasheet Download
FJ-20-D-02.00-2.pdf
Availability of FJ-20-D-02.00-2
QUANTITY
FJ-20-D-02.00-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FJ-20-D-02.00-2
Internal Part NumberEIS-FJ-20-D-02.00-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex Cables (FFC, FPC)
SeriesFJ
Contact TerminationSolder Tab to Solder Tab
Length2.0" (50.8mm)
Number of Positions20
Pitch0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FJ-20-D-02.00-2
Related LinksFJ-20-D, FJ-20-D-02.00-2 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FJ-20-D-02.00-2 Details Description
Related parts for FJ-20-D-02.00-2
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 44POS VERT SMT datasheet.pdf
IC 8IN GATE EXPND MULTI 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf