Fairchild Semiconductor FJN3305RBU
FJN3305RBU picture photo
Mfg. Part Number
FJN3305RBU
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single, Pre-Biased
Brief Description
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92-3
Datasheet Download
FJN3305RBU.pdf
Availability of FJN3305RBU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FJN3305RBU Order Process
Ship out your order
Specifications of FJN3305RBU
Internal Part NumberEIS-FJN3305RBU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Lead Frame 12/Oct/2007
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single, Pre-Biased
Series-
PackagingBulk
Transistor TypeNPN - Pre-Biased
Current - Collector (Ic) (Max)100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)50V
Resistor - Base (R1) (Ohms)4.7k
Resistor - Emitter Base (R2) (Ohms)10k
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce30 @ 5mA, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic300mV @ 500µA, 10mA
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
Frequency - Transition250MHz
Power - Max300mW
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FJN3305RBU
Related LinksFJN33, FJN3305RBU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FJN3305RBU Details Description
Related parts for FJN3305RBU
LED RED DIFF 4MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 2KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
IC LIGHT TO FREQUENCY CONV 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A 8VFQFPN datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 630VDC datasheet.pdf