Pericom Semiconductor Corp. FK0810002
FK0810002 picture photo
Mfg. Part Number
FK0810002
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 8.192MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FK0810002.pdf
Availability of FK0810002
QUANTITY
FK0810002 Order Process
Ship out your order
Specifications of FK0810002
Internal Part NumberEIS-FK0810002
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FK
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency8.192MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.045" (1.15mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK0810002
Related LinksFK08, FK0810002 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FK0810002 Details Description
Related parts for FK0810002
VARISTOR 42V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
FERRULE 0.75MM 16 GRY 1 = 500PCS datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R QUAD 16SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS .100 PCB IDC datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 32POS datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIP CABLE 28POS datasheet.pdf