TDK Corporation FK11X7R1E106M
FK11X7R1E106M picture photo
Mfg. Part Number
FK11X7R1E106M
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 25V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK11X7R1E106M.pdf
Availability of FK11X7R1E106M
QUANTITY
FK11X7R1E106M Order Process
Ship out your order
Specifications of FK11X7R1E106M
Internal Part NumberEIS-FK11X7R1E106M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK11X7R1E106M
Related LinksFK11X7, FK11X7R1E106M Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK11X7R1E106M Details Description
Related parts for FK11X7R1E106M
IC REG BUCK INV 5V 16SOIC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 81.27VC SMD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 1.5KW 400V datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 120POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 56MH 86MA 5.83 OHM TH datasheet.pdf
RES 400 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf