TDK Corporation FK11X7S1H685K
FK11X7S1H685K picture photo
Mfg. Part Number
FK11X7S1H685K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8UF 50V X7S RADIAL
Datasheet Download
FK11X7S1H685K.pdf
Availability of FK11X7S1H685K
QUANTITY
FK11X7S1H685K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK11X7S1H685K
Internal Part NumberEIS-FK11X7S1H685K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK11X7S1H685K
Related LinksFK11X7, FK11X7S1H685K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK11X7S1H685K Details Description
Related parts for FK11X7S1H685K
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO -6V 0.1A TO92 datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 7A TO-220 datasheet.pdf
VARISTOR 819V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-250 PSI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf