Pericom Semiconductor Corp. FK1200011
FK1200011 picture photo
Mfg. Part Number
FK1200011
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 12.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FK1200011.pdf
Availability of FK1200011
QUANTITY
FK1200011 Order Process
Ship out your order
Specifications of FK1200011
Internal Part NumberEIS-FK1200011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FK
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency12MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.045" (1.15mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK1200011
Related LinksFK12, FK1200011 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FK1200011 Details Description
Related parts for FK1200011
CONN HDR BRKWAY .100 40POS RTANG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMINI2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN DIN R FEMALE 96CKT datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf