TDK Corporation FK14C0G2A152J
FK14C0G2A152J picture photo
Mfg. Part Number
FK14C0G2A152J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK14C0G2A152J.pdf
Availability of FK14C0G2A152J
QUANTITY
FK14C0G2A152J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK14C0G2A152J
Internal Part NumberEIS-FK14C0G2A152J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK14C0G2A152J
Related LinksFK14C0, FK14C0G2A152J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK14C0G2A152J Details Description
Related parts for FK14C0G2A152J
IC LATCH OCT D-TYPE 3ST 20SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CABLE W/SR HOOD datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf