TDK Corporation FK14C0G2A392J
FK14C0G2A392J picture photo
Mfg. Part Number
FK14C0G2A392J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK14C0G2A392J.pdf
Availability of FK14C0G2A392J
QUANTITY
FK14C0G2A392J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK14C0G2A392J
Internal Part NumberEIS-FK14C0G2A392J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK14C0G2A392J
Related LinksFK14C0, FK14C0G2A392J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK14C0G2A392J Details Description
Related parts for FK14C0G2A392J
JUMPER-H1503TR/A2015V/X 8" datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM40H/MC40M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT 2DIGIT HER CC datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.370" UNIV datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 210MA 4.6 OHM datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 108MHZ SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 500MA 1.33 OHM datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
MNTG BRACKETS 2" RND PR datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf