TDK Corporation FK14X5R0J475K
FK14X5R0J475K picture photo
Mfg. Part Number
FK14X5R0J475K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK14X5R0J475K.pdf
Availability of FK14X5R0J475K
QUANTITY
FK14X5R0J475K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK14X5R0J475K
Internal Part NumberEIS-FK14X5R0J475K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK14X5R0J475K
Related LinksFK14X5, FK14X5R0J475K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK14X5R0J475K Details Description
Related parts for FK14X5R0J475K
LED YELLOW 5/32" HOLE PANEL MNT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 21POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 24POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf