TDK Corporation FK14X5R1C105K
FK14X5R1C105K picture photo
Mfg. Part Number
FK14X5R1C105K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK14X5R1C105K.pdf
Availability of FK14X5R1C105K
QUANTITY
FK14X5R1C105K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK14X5R1C105K
Internal Part NumberEIS-FK14X5R1C105K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK14X5R1C105K
Related LinksFK14X5, FK14X5R1C105K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK14X5R1C105K Details Description
Related parts for FK14X5R1C105K
SOLDER NO-CLEAN 25AWG 63/37 1LB datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 2.5A 106 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.05 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 750W 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT datasheet.pdf