TDK Corporation FK14X7R1C225K
FK14X7R1C225K picture photo
Mfg. Part Number
FK14X7R1C225K
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK14X7R1C225K.pdf
Availability of FK14X7R1C225K
QUANTITY
FK14X7R1C225K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK14X7R1C225K
Internal Part NumberEIS-FK14X7R1C225K
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK14X7R1C225K
Related LinksFK14X7, FK14X7R1C225K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK14X7R1C225K Details Description
Related parts for FK14X7R1C225K
CAP ARRAY 470PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
LAMP NEON RED 220V PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR STROBE 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 600MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SM SUBMINI BASIC SW SPDT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FML 2POS TO MALE 2POS datasheet.pdf