TDK Corporation FK16X5R0J156M
FK16X5R0J156M picture photo
Mfg. Part Number
FK16X5R0J156M
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15UF 6.3V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK16X5R0J156M.pdf
Availability of FK16X5R0J156M
QUANTITY
FK16X5R0J156M Order Process
Ship out your order
Specifications of FK16X5R0J156M
Internal Part NumberEIS-FK16X5R0J156M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK16X5R0J156M
Related LinksFK16X5, FK16X5R0J156M Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK16X5R0J156M Details Description
Related parts for FK16X5R0J156M
CLAMP CABLE .437/.203 NYLON datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 34 POS IDC SOCKET datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 2POS BK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 9V datasheet.pdf
IC GAS GAUGE LI-ION/LI-POL 10SON datasheet.pdf
IC MON BATT LI-ION HP 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V 10% BX 1808 datasheet.pdf
CABLE ASSY SFP+ 30AWG 1M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf