TDK Corporation FK16X5R1C475K
FK16X5R1C475K picture photo
Mfg. Part Number
FK16X5R1C475K
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK16X5R1C475K.pdf
Availability of FK16X5R1C475K
QUANTITY
FK16X5R1C475K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK16X5R1C475K
Internal Part NumberEIS-FK16X5R1C475K
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK16X5R1C475K
Related LinksFK16X5, FK16X5R1C475K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK16X5R1C475K Details Description
Related parts for FK16X5R1C475K
DIODE ARRAY GP 80V 200MA SOT23 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
INDENTER FOR DIE 68241-1 datasheet.pdf
IC TIME MEASUREMNT UNIT 100HTQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 1100PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf