TDK Corporation FK18C0G1H2R2C
FK18C0G1H2R2C picture photo
Mfg. Part Number
FK18C0G1H2R2C
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 50V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK18C0G1H2R2C.pdf
Availability of FK18C0G1H2R2C
QUANTITY
FK18C0G1H2R2C Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18C0G1H2R2C
Internal Part NumberEIS-FK18C0G1H2R2C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18C0G1H2R2C
Related LinksFK18C0, FK18C0G1H2R2C Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18C0G1H2R2C Details Description
Related parts for FK18C0G1H2R2C
RES 20 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 50NS 32PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HIGH GEL REENTERABLE ENCAPSULANT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 114MA 1.2 OHM datasheet.pdf