TDK Corporation FK18C0G2A821J
FK18C0G2A821J picture photo
Mfg. Part Number
FK18C0G2A821J
Brief Description
CAP CER 820PF 100V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK18C0G2A821J.pdf
Availability of FK18C0G2A821J
QUANTITY
FK18C0G2A821J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18C0G2A821J
Internal Part NumberEIS-FK18C0G2A821J
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18C0G2A821J
Related LinksFK18C0, FK18C0G2A821J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18C0G2A821J Details Description
Related parts for FK18C0G2A821J
TVS DIODE 33VWM 53.3VC R6 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK 10MM MARKING FOIL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf