TDK Corporation FK18X7R1H333K
FK18X7R1H333K picture photo
Mfg. Part Number
FK18X7R1H333K
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK18X7R1H333K.pdf
Availability of FK18X7R1H333K
QUANTITY
FK18X7R1H333K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18X7R1H333K
Internal Part NumberEIS-FK18X7R1H333K
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18X7R1H333K
Related LinksFK18X7, FK18X7R1H333K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18X7R1H333K Details Description
Related parts for FK18X7R1H333K
POT 100K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FUSELINK INDUST 315A 415V BS IEC datasheet.pdf
KEB1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
SCR INV STUD 40A 1200V TO-94 datasheet.pdf