TDK Corporation FK18X7R1H683K
FK18X7R1H683K picture photo
Mfg. Part Number
FK18X7R1H683K
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK18X7R1H683K.pdf
Availability of FK18X7R1H683K
QUANTITY
FK18X7R1H683K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18X7R1H683K
Internal Part NumberEIS-FK18X7R1H683K
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18X7R1H683K
Related LinksFK18X7, FK18X7R1H683K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18X7R1H683K Details Description
Related parts for FK18X7R1H683K
RES SMD 154K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
SWITCH IND PB RECT WHITE LED datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPED 15POS datasheet.pdf
RES 39.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD IPM L1 100A 600V datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 5.9A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS STRGHT PIN datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D SOL datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf