TDK Corporation FK18X7R1H683K
FK18X7R1H683K picture photo
Mfg. Part Number
FK18X7R1H683K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK18X7R1H683K.pdf
Availability of FK18X7R1H683K
QUANTITY
FK18X7R1H683K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18X7R1H683K
Internal Part NumberEIS-FK18X7R1H683K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18X7R1H683K
Related LinksFK18X7, FK18X7R1H683K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18X7R1H683K Details Description
Related parts for FK18X7R1H683K
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL 5.5V 20DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 4KV NP0 2225 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 100RESOL 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 470PF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf