TDK Corporation FK18X7S2A333K
FK18X7S2A333K picture photo
Mfg. Part Number
FK18X7S2A333K
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V X7S RADIAL
Datasheet Download
FK18X7S2A333K.pdf
Availability of FK18X7S2A333K
QUANTITY
FK18X7S2A333K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18X7S2A333K
Internal Part NumberEIS-FK18X7S2A333K
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18X7S2A333K
Related LinksFK18X7, FK18X7S2A333K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18X7S2A333K Details Description
Related parts for FK18X7S2A333K
FILTER PWR LINE RFI WIRE LEAD 3A datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
IC TRPL LP DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
Z-PACK HS3 6R SHRD ASSY 30P RH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.953 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.267 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf