Pericom Semiconductor Corp. FK2000023
FK2000023 picture photo
Mfg. Part Number
FK2000023
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FK2000023.pdf
Availability of FK2000023
QUANTITY
FK2000023 Order Process
Ship out your order
Specifications of FK2000023
Internal Part NumberEIS-FK2000023
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FK
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency20MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.045" (1.15mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK2000023
Related LinksFK20, FK2000023 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FK2000023 Details Description
Related parts for FK2000023
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT 133KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 40V 0.2A SOT963 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf