TDK Corporation FK20C0G2A223J
FK20C0G2A223J picture photo
Mfg. Part Number
FK20C0G2A223J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK20C0G2A223J.pdf
Availability of FK20C0G2A223J
QUANTITY
FK20C0G2A223J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK20C0G2A223J
Internal Part NumberEIS-FK20C0G2A223J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK20C0G2A223J
Related LinksFK20C0, FK20C0G2A223J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK20C0G2A223J Details Description
Related parts for FK20C0G2A223J
CAP CER 0.2PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf