TDK Corporation FK20C0G2A333J
FK20C0G2A333J picture photo
Mfg. Part Number
FK20C0G2A333J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK20C0G2A333J.pdf
Availability of FK20C0G2A333J
QUANTITY
FK20C0G2A333J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK20C0G2A333J
Internal Part NumberEIS-FK20C0G2A333J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK20C0G2A333J
Related LinksFK20C0, FK20C0G2A333J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK20C0G2A333J Details Description
Related parts for FK20C0G2A333J
JUMPER-H1501TR/A3048R/H1501TR 3" datasheet.pdf
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK 12POS 35DEG 5.08MM datasheet.pdf
CONN FFC FPC 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TUBING BLK 10 PC/PKG datasheet.pdf
IC FPGA 700 I/O 1761FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf