TDK Corporation FK24C0G1H472J
FK24C0G1H472J picture photo
Mfg. Part Number
FK24C0G1H472J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK24C0G1H472J.pdf
Availability of FK24C0G1H472J
QUANTITY
FK24C0G1H472J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK24C0G1H472J
Internal Part NumberEIS-FK24C0G1H472J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK24C0G1H472J
Related LinksFK24C0, FK24C0G1H472J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK24C0G1H472J Details Description
Related parts for FK24C0G1H472J
RES 750 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
IC ADC STEREO 24BIT 98DB 32QFN datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT89-5 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN M12 5POS SOCKET datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES 330 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.5MM DIP datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf