TDK Corporation FK24X7R1H474K
FK24X7R1H474K picture photo
Mfg. Part Number
FK24X7R1H474K
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK24X7R1H474K.pdf
Availability of FK24X7R1H474K
QUANTITY
FK24X7R1H474K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK24X7R1H474K
Internal Part NumberEIS-FK24X7R1H474K
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK24X7R1H474K
Related LinksFK24X7, FK24X7R1H474K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK24X7R1H474K Details Description
Related parts for FK24X7R1H474K
JUMPER-H1507TR/A3049A/H1507TR10" datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
BUZZER 2.80KHZ 3-20VDC 85DB PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 1.80 OHM 25C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 75MM datasheet.pdf
3+3 WAY FEMALE CRIMP S/BORE datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 22POS SILVER SLDR datasheet.pdf