TDK Corporation FK24X7R2A102K
FK24X7R2A102K picture photo
Mfg. Part Number
FK24X7R2A102K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK24X7R2A102K.pdf
Availability of FK24X7R2A102K
QUANTITY
FK24X7R2A102K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK24X7R2A102K
Internal Part NumberEIS-FK24X7R2A102K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK24X7R2A102K
Related LinksFK24X7, FK24X7R2A102K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK24X7R2A102K Details Description
Related parts for FK24X7R2A102K
DIP CABLE - HDM10H/AE10M/HDM10H datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC 4:16 DECODER/DEMUX 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 16AWG/18AWG ORG 500' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 24000UF 20% 20V FLATPCK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 49.9 OHM 0804 datasheet.pdf