TDK Corporation FK24X7R2A223K
FK24X7R2A223K picture photo
Mfg. Part Number
FK24X7R2A223K
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK24X7R2A223K.pdf
Availability of FK24X7R2A223K
QUANTITY
FK24X7R2A223K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK24X7R2A223K
Internal Part NumberEIS-FK24X7R2A223K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK24X7R2A223K
Related LinksFK24X7, FK24X7R2A223K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK24X7R2A223K Details Description
Related parts for FK24X7R2A223K
RES SMD 1.43 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 670V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC MCU USB PERIPH HI SPD 128LQFP datasheet.pdf
SIDACTOR BI 65V 400A TO-92 datasheet.pdf
Connector Receptacle 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERMINAL SHROUDS 200A 600V datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 333MHZ 165FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 110 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf