TDK Corporation FK24X7S2A474K
FK24X7S2A474K picture photo
Mfg. Part Number
FK24X7S2A474K
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7S RADIAL
Datasheet Download
FK24X7S2A474K.pdf
Availability of FK24X7S2A474K
QUANTITY
FK24X7S2A474K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK24X7S2A474K
Internal Part NumberEIS-FK24X7S2A474K
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK24X7S2A474K
Related LinksFK24X7, FK24X7S2A474K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK24X7S2A474K Details Description
Related parts for FK24X7S2A474K
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf