TDK Corporation FK26C0G2J152J
FK26C0G2J152J picture photo
Mfg. Part Number
FK26C0G2J152J
Brief Description
CAP CER 1500PF 630V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK26C0G2J152J.pdf
Availability of FK26C0G2J152J
QUANTITY
FK26C0G2J152J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK26C0G2J152J
Internal Part NumberEIS-FK26C0G2J152J
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK26C0G2J152J
Related LinksFK26C0, FK26C0G2J152J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK26C0G2J152J Details Description
Related parts for FK26C0G2J152J
IC DAC 12BIT SERIAL DUAL 8-DIP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 15K OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONN MEMORY SKT MINI PCI 124PIN datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 10MSOP datasheet.pdf
COMPACT HOUSING SIZE GLASS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK MULTI WALL 1/8-6" BLA datasheet.pdf
MICRO 9C S 8" WHT JACKS datasheet.pdf
BUSHING PACIFIC FM12 datasheet.pdf
4700UF 25V 18X38MM 85C 8000H datasheet.pdf