TDK Corporation FK26C0G2J271J
FK26C0G2J271J picture photo
Mfg. Part Number
FK26C0G2J271J
Brief Description
CAP CER 270PF 630V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK26C0G2J271J.pdf
Availability of FK26C0G2J271J
QUANTITY
FK26C0G2J271J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK26C0G2J271J
Internal Part NumberEIS-FK26C0G2J271J
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK26C0G2J271J
Related LinksFK26C0, FK26C0G2J271J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK26C0G2J271J Details Description
Related parts for FK26C0G2J271J
HEADER OPEN .018"DIA .300 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
KEYBOARD LT GREY PS/2 16" 101KEY datasheet.pdf
PANEL STEEL 10.2 X 22.2" datasheet.pdf
CBL CLAMP M25 9-16MM PLAST IP68 datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 25 COL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT CRIMP datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.30MM R/A datasheet.pdf