TDK Corporation FK26C0G2J331J
FK26C0G2J331J picture photo
Mfg. Part Number
FK26C0G2J331J
Brief Description
CAP CER 330PF 630V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK26C0G2J331J.pdf
Availability of FK26C0G2J331J
QUANTITY
FK26C0G2J331J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK26C0G2J331J
Internal Part NumberEIS-FK26C0G2J331J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK26C0G2J331J
Related LinksFK26C0, FK26C0G2J331J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK26C0G2J331J Details Description
Related parts for FK26C0G2J331J
FIXED IND 5UH 10A 13 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE SC74 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.5VC SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 48A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 250MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf