TDK Corporation FK26X5R1C685K
FK26X5R1C685K picture photo
Mfg. Part Number
FK26X5R1C685K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8UF 16V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK26X5R1C685K.pdf
Availability of FK26X5R1C685K
QUANTITY
FK26X5R1C685K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK26X5R1C685K
Internal Part NumberEIS-FK26X5R1C685K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK26X5R1C685K
Related LinksFK26X5, FK26X5R1C685K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK26X5R1C685K Details Description
Related parts for FK26X5R1C685K
CONN L/FORK INSUL 16-14 AWG #6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 115MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
RES 10K OHM 1.5W 0.0025% AXIAL datasheet.pdf
MINI MOD RF TXRX EM357 20DBM datasheet.pdf
ATTENUATOR 19 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf