TDK Corporation FK26X5R1E335K
FK26X5R1E335K picture photo
Mfg. Part Number
FK26X5R1E335K
Brief Description
CAP CER 3.3UF 25V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK26X5R1E335K.pdf
Availability of FK26X5R1E335K
QUANTITY
FK26X5R1E335K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK26X5R1E335K
Internal Part NumberEIS-FK26X5R1E335K
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK26X5R1E335K
Related LinksFK26X5, FK26X5R1E335K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK26X5R1E335K Details Description
Related parts for FK26X5R1E335K
RES 442 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 9A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
TRIAC 600V 0.3A datasheet.pdf
XCEDE HD 4W 4PVH 8 COL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MINI SAS HD datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf