TDK Corporation FK26X5R1E475K
FK26X5R1E475K picture photo
Mfg. Part Number
FK26X5R1E475K
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK26X5R1E475K.pdf
Availability of FK26X5R1E475K
QUANTITY
FK26X5R1E475K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK26X5R1E475K
Internal Part NumberEIS-FK26X5R1E475K
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK26X5R1E475K
Related LinksFK26X5, FK26X5R1E475K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK26X5R1E475K Details Description
Related parts for FK26X5R1E475K
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
ADAPTER A3M - 3-COND PHONE JACK datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 26AWG .156 BLUE datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL29013 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
LOWER 187 DIE SPACER datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf