TDK Corporation FK26X5R1H105K
FK26X5R1H105K picture photo
Mfg. Part Number
FK26X5R1H105K
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK26X5R1H105K.pdf
Availability of FK26X5R1H105K
QUANTITY
FK26X5R1H105K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK26X5R1H105K
Internal Part NumberEIS-FK26X5R1H105K
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK26X5R1H105K
Related LinksFK26X5, FK26X5R1H105K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK26X5R1H105K Details Description
Related parts for FK26X5R1H105K
IC OPAMP CHOPPER 200KHZ 16SO datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 6.8K OHM 6SIP datasheet.pdf
CABLE 5POS R/A SOCKET 10M datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 450mA Backlight 25-DSBGA (2.46x2.46) datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 36UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf