TDK Corporation FK26Y5V1E475Z
FK26Y5V1E475Z picture photo
Mfg. Part Number
FK26Y5V1E475Z
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V Y5V RADIAL
Datasheet Download
FK26Y5V1E475Z.pdf
Availability of FK26Y5V1E475Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FK26Y5V1E475Z Order Process
Ship out your order
Specifications of FK26Y5V1E475Z
Internal Part NumberEIS-FK26Y5V1E475Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDipped Y5V 14/Nov/2012
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK26Y5V1E475Z
Related LinksFK26Y5, FK26Y5V1E475Z Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK26Y5V1E475Z Details Description
Related parts for FK26Y5V1E475Z
MINITEK datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 5V SIP SGL datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 7.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 4PVH 8 COL datasheet.pdf
LEAD MINIPRO BOTH ENDS PVC CC 70 datasheet.pdf
22AWG 25C 300V FOIL/BRAID MPPE datasheet.pdf